Cabinet de religie la Şcoala „George Bacovia“ din Bacău

La Şcoala „George Bacovia“ din Bacău a fost sfinţit joi, 27 noiembrie 2014, cu binecuvântarea Preasfinţitului Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, cabinetul de religie al acestei instituţii de învăţământ, informează “Ziarul Lumina”.

Slujba Aghesmei mici a fost oficiată de pr. Costică Busuioc, protopop al Protopopiatului Bacău, alături de un sobor de preoţi. La eveniment au fost prezenţi profesori de religie şi cadre didactice, cu acest prilej fiind organizată şi o expoziţie de icoane realizate de copiii şcolii. Părintele protopop Costică Busuioc a subliniat cu acest prilej importanţa cabinetului de religie, pe care l-a numit „laborator al Învierii“, iar părintele Constantin Gherasim, inspector în Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, a menţionat că Parohia „Sfântul Gheorghe“ din Bacău, unde este paroh, vine în sprijinul copiilor nevoiaşi de la Şcoala „George Bacovia“. Prof. Clement Florescu, directorul şcolii, a apreciat parteneriatul pe care instituţia pe care o reprezintă îl are cu Parohia „Sfântul Gheorghe“ din Bacău, amintind de frumoasele şi multiplele activităţi derulate împreună. La final, prof. de religie Ioan Chiper a fost felicitat pentru implicarea în amenajarea cabinetului sfinţit, iar pr. prof. Ionuţ Căsăneanu, inspector pentru disciplina religie al Inspectoratului Şcolar Judeţean Bacău, a transmis salutul conducerii ISJ Bacău.

No comments yet! You be the first to comment.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.