Faza judeţeană a olimpiadei de religie, în două şcoli băcăuane

La Şcoala „George Bacovia“ din Bacău şi la Şcoala „Octavian Voicu“ din Bacău a avut loc sâmbătă, 2 martie 2013, olimpiada de religie, faza judeţeană, cu binecuvântarea Preasfinţitului Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. Elevii ortodocşi s-au prezentat la Şcoala „George Bacovia“, iar cei romano-catolici au dat examenul scris la Şcoala „Octavian Voicu“. După cum ne-a relatat prof. Irina Leonte, inspector şcolar de specialitate al disciplinei religie în cadrul ISJ Bacău, la competiţie au participat peste 450 de elevi ortodocşi şi romano-catolici din clasele V-XII. Aşa cum este tradiţia, ISJ Bacău a organizat olimpiada de religie şi pentru elevii din clasele a V-a şi a VI-a.

A XV-a ediţie a olimpiadei judeţene de religie de la Bacău a debutat cu o slujbă de binecuvântare a şcolarilor. (C.C.)
No comments yet! You be the first to comment.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.