Despre știință și tehnica, cu Alexandru Mironov la Școala “George Bacovia”

Școala “George Bacovia” din Bacău a avut oaspeți de seama.

Echipa revistei “Știinta&Tehnica” din care face parte și renumitul matematician și jurnalist de știință, Alexandru Mironov, a susținut o prelegere publica de popularizare a științelor, intitulată “Marile Mistere ale Științei”.

Alături de Alexandru Mironov, Marc Ulieriu, Adrian Nicolae și Catalin Beldea, elevii Școlii “George Bacovia”, din clasele V -VIII, au descifrat marile mistere ale Universului.

Copiii au aflat cum a apărut Universul, cine suntem, de unde venim, care sunt tehnologiile viitorului, cum au dispărut dinozaurii, când se produc eclipsele de soare și care sunt marii performeri ai cercetării românești. Discuțiile au fost interactive, iar în urma întâlnirii, elevii s-au declarat mulțumiți de ceea ce au învățat.

No comments yet! You be the first to comment.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.