Elevii Scolii “George Bacovia” donează cadouri pentru copiii nevoiași

sub deviza “Dăruiești de Crăciun”, două clase de elevi și-au unit forțele pentru a-i bucura pe copiii nevoiași.

Elevii claselor I A si I B, împreună cu profesorii pentru învațământ primar Denisa David Isăila și Coca Dimidof, au inițiat o acțiune caritabilă dedicată copiilor nevoiași din Parohia “Sfântul Gheorghe” Bacău. Alături de ei a fost prezent și profesorul de religie Ionuț Chiper, care a lăudat demersul elevilor și al colegilor de breaslă. Ajutorul fiecăruia s-a concretizat în aducerea de jucării, hăinuțe și dulciuri.

“Este al doilea an în care ne-am propus o astfel de acțiune caritabilă. Am vorbit cu părinții claselor I A și I B, reușind astfel să-i mobilizăm și să facem un gest frumos pentru copiii care poate nu au cu ce să se joace, ce îmbrăca sau ce pune în bradul de Crăciun”, declara Laurențiu Pricop, părinte

Pentru a-i motiva pe copii și pentru a le dezvolta latura umanitară, părinții și cadrele didactice le-au oferit elevilor implicați în această acțiune câte o diploma de voluntar

“Copiii sunt deschiși la astfel de activități și spre surprinderea mea au renunțat la multe jucării în favoarea altora. Le vorbim de la vârste fragede despre umanitate, compasiune și dăruire, le prezentăm cazuri de copii care nu au același confort de care beneficiază ei acasă și văzând astfel de cazuri, devin mai darnici”, declară prof. Denisa David Isăilă

Toate darurile au fost depozitate la Biserica “Sfântul Gheorghe”, urmând ca preoții să le împartă enoriașilor în funcție de nevoile fiecăruia.

No comments yet! You be the first to comment.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.